Forum Forum Budowlane Strona Główna


Forum Budowlane
Wszystko budownictwie
Odpowiedz do tematu
Nowinki
Maister
BRygada majstra


Dołączył: 30 Lis 2005
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Nowinki
Na szczególną uwagę przed zakupem zasługują wszelkie nowinki techniczne, które każdy z producentów wkładów kominkowych stara się wprowadzać. Powoduje to, że stają się one raczej standardem niż nowością, ale należy tu wspomnieć przede wszystkim o:

Systemie czyszczenia szyby – który najczęściej dzisiaj jest rozwiązany na zasadzie nadmuchu powietrza z zewnątrz paleniska na szybę od wewnątrz. Powoduje to, iż spaliny krążą w palenisku, a zwłaszcza w pobliżu szyby, tym samym mniej osadzając się na niej i mniej ją brudząc.

Inną metodą jest podniesienie temperatury spalania w palenisku za pomocą zmiany wyłożenia wewnątrz wkładu z szamotu na wermikulit, który dzięki swoim doskonałym właściwościom izolacyjnym zwiększa temperaturę spalania o ok. 200oC. Powoduje to wyższą temperaturę spalin, które są czystsze i mniej brudzą szybę. Jest to również sposób na dopalenie spalin, który może również być zastąpiony dostarczeniem dodatkowego powietrza do komory spalania.

Jeszcze innym sposobem na czystą szybę jest pyroliza, która obecnie jest coraz rzadziej stosowana. Jest to metoda pokrycia szyby wkładu tlenkiem srebra, który w odpowiedniej temperaturze wypala osad powstały na szybie.
Jak już zostało wspomniane, do nowości technicznych należy również system dopalania spalin, który staje się coraz bardziej popularny we wszystkich rodzajach wkładów kominkowych. Jest on rozwiązany za pomocą dostarczenia dodatkowego powietrza do komory spalania, co podwyższa temperaturę w palenisku powodując wypalenie się szkodliwych substancji.
Inną nowością są termostaty. Są one stosowane we wkładach kominkowych np. belgijskiej firmy Bodart&Gonay. Termostat ten ma za zadanie utrzymanie stałej temperatury, jaka jest dostarczana do pomieszczenia, co za pomocą czujnika oraz specjalnego zaworu-klapki czyni.
Sterowanie pilotem również jest pewnego rodzaju nowością, jednak jest ono stosowane głównie we wkładach na paliwo gazowe. Za pomocą takiego pilota można rozpalić, jak i zgasić piec oraz sterować wielkością płomienia, a tym samym temperaturą jaka ma być przez ten piec wydzielana.
Należy wspomnieć jeszcze o efekcie tzw. szyba-lustro, dzięki której nie widać, co jest po jej drugiej stronie, gdy w palenisku nie ma ognia. Gdy płomień jest widać go normalnie, jak w przypadku tradycyjnej szyby kominkowej.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
origami
Pomocnik


Dołączył: 09 Lis 2013
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Mógłby ktoś badzrdziej prztoczyć ten efekt szyba-lustro?


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Nowinki
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu