Forum Forum Budowlane Strona Główna


Forum Budowlane
Wszystko budownictwie
Odpowiedz do tematu
1. PRZED ZAKUPEM Kominka
Maister
BRygada majstra


Dołączył: 30 Lis 2005
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Projektowanie domu z myślą o kominku
Już na etapie projektowania budynku można przewidzieć wiele elementów, które w późniejszym etapie ułatwią montaż wkładu grzewczego i opcjonalnie instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze. Oto najistotniejsze kwestie:

Usytuowanie komina – wkład kominkowy powinien znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie komina. Natomiast sam komin warto, w miarę możliwości, na etapie projektowania umieszczać centralnie w budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku późniejszego wykonywania instalacji rozprowadzającej, instalacja taka upraszcza się (krótsze odcinki przewodów) a co za tym idzie wzrasta jej wydajność i spadają koszty wykonania.Centralne usytuowanie komina rozwiązuje najczęściej kolejny problem – konieczność wystawienia wylotu komina ponad kalenicę budynku (komin znajduję się wówczas blisko kalenicy)

Właściwy kanał dymowy w kominie – szczególnie istotny jest właściwy przekrój. Jeżeli kształt przewodu dymowego jest okrągły to standardowa średnica wynosi 200mm. Jeżeli kwadratowy to jego bok powinien mieć 200mm. Mniej istotna jest technologia wykonania samego komina – jest wiele rozwiązań systemowych, ale równie dobrze komin może być wykonany z cegły palonej. Wlot do komina powinien znajdować się na wysokości ok 1,5m ponad podłogą. Na samym dole kanału dymowego warto zamontować drzwiczki rewizyjne umożliwiające wybieranie sadzy. Drzwiczki powinny być zlokalizowane po przeciwległej stronie komina.

Właściwe przygotowanie podłoża w miejscu planowanego montażu – z racji na duży ciężar wkładu kominkowego i obudowy (razem może to być nawet ponad 500kg) zaleca się wzmocnienie podłoża w miejscu montażu. Jeżeli kominek jest montowany na parterze na podłodze wylewanej na gruncie to należy z warstw podłogowych usunąć styropian, lub zaprojektować solidne dozbrojenie ostatniej warstwy wylewki. Jeżeli całość montowana jest na stropie należy sprawdzić nośność stropu pod dodatkowym obciążeniem.

Doprowadzenie powietrza do spalania – każde palenisko w procesie spalania potrzebuje dużych ilości powietrza. Jeśli kominek nie będzie usytuowany w pomieszczeniu o dużej kubaturze konieczne jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz lub z innych pomieszczeń (np. piwnicy). W zależności od planowanej mocy wkładu kominkowego i od długości przewodu doprowadzającego, doprowadzenie wykonuje się najczęściej okrągłymi przewodami o średnicy od 100-150mm (w zależności od modelu wkładu), lub kanałami prostokątnymi o odpowiednim polu przekroju poprzecznego. Przewód doprowadzający ukrywa się pod podłogą na gruncie i wyprowadza przez elewację na zewnątrz budynku. Istotne jest żeby unikać dużej ilości załamań po drodze przewodu. Wylot świeżego powietrza powinien znajdować się w posadzce ok 5-10 cm od ściany/komina najlepiej w planowanej osi usytuowania wkładu kominkowego. Należy również przewidzieć zamknięcie dopływu powietrza w kanale doprowadzającym (przepustnica lub kratka żaluzyjna zamontowana na elewacji budynku).

Zaplanowanie systemu dystrybucji ciepłego powietrza – na etapie projektowania można przewidzieć dodatkowe otwory w stropach, którymi zostana poprowadzone piony grzewcze. Unikniemy wówczas zbędnego kucia w późniejszym etapie. Istnieje również możliwość umieszczenia przewodów z ciepłym powietrzem w warstwach posadzki – należy wówczas przewidzieć jej wyższą wysokość.

Kilka słów o kominach
Kominy służą do odprowadzania produktów spalania powstających podczas ogrzewania budynku

Można je podzielić ze względu na materiał z którego zostały wykonane

– murowane,

– betonowe,

– stalowe,

– ceramiczne

lub ze względu na lokalizację w budynku

– zewnętrzne – dostawione do ściany zewnętrznej lub wolno stojące,

– wewnętrzne – umieszczone najczęściej w wewnętrznych ścianach budynku.

Właściwy przekrój i wysokość komina jest uzależniony od wielu czynników np.wydajności i mocy wkładu, wysokości efektywnej komina, rodzaju ocieplenia itd.

Zakłada się że

-dla kominów okrągłych - min. 255 cm2 - rura śr.18cm lub większa, najczęściej wystarczająca jest rura o śr. 20 cm.

-dla kominów o przekroju kwadratowym lub prostokątnym - min. 325 cm2 np. 18x18, 28x14, 20x20, najlepiej o kształcie zbliżonym do kwadratu.

Przewód kominowy musi być prowadzony pionowo. Dopuszczalne odchylenie od pionu to 30 stopni ( w wyjątkowych przypadkach do 45 stopni) na odcinku nie dłuższym niż 2 m.

Trzeba wiedzieć, ze do jednego przewodu spalinowego można podłączyć tylko jedno urządzenie grzewcze. Efektywna wysokość komina powinien mieć co najmniej 4 m.

Przewód kominowy musi być tak wykonany aby tworzył odpowiedni ciąg, który umożliwi prawidłowe odprowadzanie spalin.Prawidłowy komin muszi być wyprowadzony ponad dach na wysokość zabezpieczającą go przed zakłóceniami ciągu. Np. dla dachu o kącie pochylenia połaci < 12° komin musi wyższy o 0,6 m od poziomu kalenicy a przy dachu stromym 0,3 m.

W rejonach gdzie występują silne wiatry na szczycie komina umieszcza się specjalistyczne nasadę kominowe, zapobiegajęce wtłaczaniu dymu z powrotem do komina i zakłóceniom ciągu kominowego.

Nieprawidłowy komin może spowodować:

• dodatkowe zużycie paliwa,

• zwiększone osadzanie sadzy na ściankach,

• niepoprawne działanie systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza,

• zbyt mały ciąg spowoduje cofanie się dymu, a za duży przyspieszy spalanie drewna




W trakcie eksploatacji przewody dymowe muszą być czyszczone przez kominiarza cztery razy w roku.

Pamiętajmy że tylko komin zainstalowany zgodnie z przepisami i wytycznymi producenta, gwarantuje sprawne i bezpieczne korzystanie z kominka.

Gwarancją bezpiecznego działania systemu odprowadzenia spalin jest zaprojektowanie go i wykonanie zgodnie z ogólnymi wytycznymi dla kominów i szczegółowymi wymaganiami dla przewodów i kanałów spalinowych.

Wkład kominkowy czy piec wolnostojący ?

Stając przed decyzją o kupnie kominka wielu z klientów zadaje sobie na wstępie pytanie, „co ja w zasadzie mam kupić?”. Rynek kominkowy obfituje w różnego rodzaju wkłady kominkowe mniejsze lub większe, z płaszczem wodnym lub z dystrybutorami gorącego powietrza, żeliwne czy też stalowe. Nie należy zapominać także o szerokiej gamie piecyków wolno stojących, których różnorodność jest na dzień dzisiejszy niemal tak duża jak samych wkładów.




Podstawową informacją dla sprzedawcy będzie, w jakim celu rzeczony kominek zamierza klient u siebie w domu zainstalować. Czy ma być to przede wszystkim dekoracja danego pomieszczenia czy również pełnić ma większe funkcje grzewcze. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, ale wybór wielkości i rodzaju wkładu niesie już ze sobą pewne ograniczenia.




Wkład grzewczy z dystrybutorem gorącego powietrza potrafi ogrzać dosyć sporą powierzchnię (nawet do 160m2), ale wymaga wtedy wentylatora, który będzie powodował pompowanie ogrzanego powietrza do wszystkich pomieszczeń. Należy pamiętać o tym, że z jednego kilograma suchego drzewa uzyskujemy najwyżej 4kW, więc ogrzewanie powierzchni większej niż 100m2 będzie się już wiązało ze znacznym zużyciem drzewa, częstym opróżnianiem popielnika i większą ilością czasu spędzanego na obsługę kominka. Moc wkładu dobiera się w prosty sposów: 10kW – 100m2, ale należy pamiętać o dobrej jakości drzewie. Wyboru wkładu dokonujemy najczęściej ze względu na moc, sprawność i dodatkowe walory grzewcze (np. dopalanie spalin itp.). Ważne jest alby posiadał odpowiednie normy jakości i długi okres gwarancyjny.




Płaszcz wodny, jako wkład, który pełnić ma również funkcje kotła centralnego ogrzewania instalowany jest najczęściej w domach o dużej powierzchni (120m2 i wyżej), ze względu na obieg wody który przy mniejszych obiegach bardzo często ulega zagotowaniu. Ze względu na duże moce i charakter paleniska należy zaopatrzyć się w duże ilości suchego drzewa, dgyż są to wkłady, których zapotrzebowanie w moc jest znacznie większe niż u zwykłych palenisk. Moc wkładu dobiera się wtedy troszkę inaczej. Do standardowego przelicznika, dodajemy jeszcze 4-5 kW ze względu na emisję ciepła przez szybę kominkową, która w takiego rodzaju wkładzie, określana jest jako strata. Płacze wodne dostępne na rynku różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością samego płaszcza i wygładem zewnętrznym, i o ile przednia fasada to rzecz gustu o tyle pojemność w litrach pieca jest dosyć istotna. Szczególnie, gdy do ogrzewania chcemy przeznaczyć dużą powierzchnię domu. Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie.




Kominek dekoracyjno-grzewczy nie posiada żadnego rodzaju rozprowadzeń, może tylko poza bezpośrednio sąsiadującym pomieszczeniem (tzw. przez ścianę). Wybór wkładu najczęściej sprowadza się do określenia jego wyglądu zewnętrznego, kształtu szyby oraz wielkości. Warto wcześniej ustalić czy kominek ma być w stylu nowoczesnym czy też rustykalnym, bowiem dobór odpowiedniego wkładu będzie wtedy bardzo istotny. W zasadzie stałopalność i aspekty czysto techniczne wkładu, nie są już aż tak istotne, ale warto zainteresować się czy wkład posiada np. system czyszczenia szyby i jak długi jest jego okres gwarancyjny.




Piecyk wolnostojący jako element grzewczy doskonale nadaje się na ogrzewanie pomieszczenia, w którym został zainstalowany. Z tego rodzaju urządzenia nie da się rozprowadzić gorącego powietrza na inne pokoje, ponieważ nie posiada obudowy, z której to powietrze, można by skierować. Pomieszczenia znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie będą ogrzewane wykorzystując po prostu cyrkulacje powietrza w domu, ale mimo wszystko i tak należy się spodziewać, że największą temperaturę uzyskamy jednak w pomieszczeniu gdzie urządzenie zostało zainstalowane.

Piecyki wolnostojące zajmują niewiele miejsca, są proste w obsłudze i nie wymagają dużego przekroju komina. Są świetną alternatywą dla ludzi, którzy nie dysponują na raz dużą ilością gotówki, a chcą mieć w domu porządne i trwałe urządzenie grzewcze.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
1. PRZED ZAKUPEM Kominka
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu